ZİRAAT FAKÜLTESİ DEKANLIĞINA  PROF.DR. GÖKHAN SÖYLEMEZOĞLU ATANDI

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekanlığı’na Prof. Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU atanmış ve göreve başlamıştır. Kendisini gönülden kutlar başarılar dileriz.

Prof. Dr. Gökhan SÖYMEZEOĞLU 29.06.1965 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden 1986 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Araştırma Görevlisi olarak Bahçe Bitkileri Bölümünde çalışmaya başlamıştır. Yüksek Lisansını  1988 yılında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalında tamamlamıştır. MAICH-Chania/Girit-Yunanistan’da lisansüstü çalışmalar yapmak üzere aynı kurumdan kazandığı burs ile 1 yıl süreyle Mediterranean Agronomic Institute   of Chania-Girit/Yunanistan’da bulunmuştur.

 

Doktorasını Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalında 1993 yılında tamamlamıştır. 1995-1996 yılları arasında 1 yıl süreyle Nato-B1 bursu ile Cornell Üniversitesi, Newyork Eyaleti Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bahçe Bitkileri Bölümünde Ziyaretçi bilim adamı olarak araştırmalar yapmıştır. 1996 yılında Yardımcı Doçent, aynı yıl Doçent ve 2003 yılında Profesör unvanını alarak aynı bölümde çalışmalarına devam etmiştir.

 

1998-2001 yılları arasında Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Yardımcısı, 2004 -16.02.2015 yılına kadar Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır.

 

13 Şubat 2015 tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı olarak atanan Prof. Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU  Ulusal ve Uluslararası Projelerde yönetici ve yardımcı araştırıcı olarak görev almış olup, 22 adet SCI  indekste  yayımlanan eser, 55 adet ulusal dergilerde yayımlanan araştırma  makalesi, 21 kitap yazarlığı, 2 kitapta bölüm yazarlığı yapmış ve 300’ün üzerinde atıfı mevcuttur.

 

Konusuyla ilgili yurt içi ve yurtdışı kongrelere bildiri ile katılmıştır. 2018 yılında düzenlenecek 30. Uluslararası Bahçe Bitkileri Kongresi’ nin üst komite üyesidir. Uluslar arası Bahçe Bitkileri Derneği Üyesi olup, son 6 yıldır  ülke temsilcisi olarak görev yapmaktadır.

 

Çalışma alanları; Bağ Yetiştirme ve Islahı, fidan üretimi, terbiye ve budama sistemleri, sofralık üzümlerin soğukta muhafazası, üzüm çeşitleri ve anaçlarının moleküler karakterizasyonu, abiyotik stres koşullarına dayanıklı  anaç ıslahı, üzümde ve üzüm ürünlerinde antimutajen ve antikanserojen birleşiklerdir. Halen, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

 

Prof. Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU evli ve 1 çocuk babasıdır.