VİCDANI HÜR OLMAK KONULU KONFERANSIMIZI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİK


Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Öznur ÖZDOĞAN’ın “Vicdanı Hür Olmak” konulu söyleşisi beğeni ile izlendi. 

Özdoğan sunumuna Mustafa Kemal ATATÜRK’ün“Öğretmenler Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür nesiller ister sözünü vurgulayarak başlamıştır. Sayın Özdoğan, Otoriter Vicdanı; anne babamızın, devletin ya da belli bir kültür içerisindeki herhangi bir otoriterin sesi olduğunu belirtmiştir. Otoriterin içe maledilmesi ile insanın otoriteye boyun eğmesi ve otoritenin rolünü üstüne alıp, kendine aynı sertlik ve acımasızlıkla davranması olarak iki sonucun ortaya çıktığını vurgulamıştır. Gerçek vicdanın; bütün kişiliğimizin, kendi fonksiyonunu gerektiği şekilde yerine getirmesine ya da getirmemesine karşı göstermiş olduğumuz tepkiler olduğunu belirterek, insanın manevi gelişimini ayrıntılı olarak aktarmıştır. 

Sayın Özdoğan; özgürlüğün hayatın en temel değerlerinden biri olduğunu, hem iç dünyamızda hem de dış dünyada özgür olabilmenin insan olmanın vazgeçilmez olduğunu vurgulamıştır. 

Yararlı ve etkili söyleşi için Sayın Prof. Dr. Öznur ÖZDOĞAN ve katılımcılara teşekkür ediyor bundan sonraki söyleşilerimizde birlikte olmayı diliyoruz. 

Ankara Üniversiteliler Derneği 

Yönetim Kurulu