Unutulmayan Ankara Üniversiteliler (Turgut ÖZAKMAN)

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi’ni 1952 yılında bitirerek bir süre avukatlık yapan Turgut ÖZAKMAN,  Örnek Atatürkçülüğü, seçkin kişiliği, güvenilir arkadaşlığı, sıcak dostluğu yanında etkin aile büyüklüğüyle de beğeni toplayan bir ulusal değerimizdi. Başta, Türk’ü ve Türklüğü yeniden belleklerimize yerleştiren “ŞU ÇILGIN TÜRKLER” başta olmak üzere kitapları ve tiyatro yapıtlarıyla toplum yaşamına katkıları, TRT’de Genel Müdür Yardımcılığı’na Devlet Tiyatroları’nda Genel Müdürlüğe, RTÜK’de Başkan Yardımcılığı’na kadar uzanan hizmetleri onu unutulmaz kılan çalışmaları kapsamındadır.

Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim görevlisi olarak kültür yaşamımıza katkılarını sürdürmüş, 2007 yılında Üniversitemiz fahri doktora unvanıyla ödüllendirilmiştir.

Tiyatro ve edebiyat dallarında başarıları, tarihimize, özellikle Cumhuriyet tarihimize, ışık tutan çabalarıyla her zaman anılacaktır. Araştırmacı, çalışkan, üretken ÖZAKMAN, Ankara Üniversiteli olarak hepimizin gönlünde yaşayacaktır.