UNUTULMAYACAK GİZEMLİ ÇİN TURUNDA BERABERDİK

Derneğimizce düzenlenen ve 09-16 Eylül 2016 günlerini kapsayan Gizemli Çin Turumuz 36 üyemizin katılımı ile gerçekleşti.

Pekinden başlayıp (3 gün), Xıan (1 gün) Shangaı (2 gün) olarak tamamlanan bu gezimiz unutulmayacak anılarla tamamlandı. Pekin’de Dünyanın en büyük savunma duvarı olan 2007 yılında Dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilen muhteşem Çin Seddi, Cennet Tapınağı, Tiananmen Meydanı ve Unesco tarafından Dünya Kültür Miras listesine alınan Yasak şehir ve Hutong ve Yaxiu pazarı gezilerek Xıan’a geçildi. İpek yolunun en önemli merkezlerinden ve 11 Çin hanedanının yaşadığı Xıan’da ünlü Tarracotta ordu heykelleri yada diğer adı ile Toprak Askerler müzesi gezildi. Tarihi Xıa’da M.Ö. 210 yılında ilk Çin İmparatorunun ruhunu kötülüklerden korunması için yapılmış 6000 askerin bire bir boyutlardaki heykelleri ve şehir duvarları gezilerek akşam Tang Dynasty Show izlenmiştir.

Son durağımız Shanghaı’da, Yuyuan Mutluluk Bahçeleri ile Uzak Doğu mimarisi tarzında yapılmış binalar ve kırmızı Çin lambalarıyla süslü sokaklar gezilip, Huangpu Nehrinde tekne gezisi yapılmış, akşam yemeğinden sonra muhteşem Akrobasi gösterisi izlenmiştir.

İkinci gün Oriental Pearl TV Tower’da Shanghai izlenmiş, 5,5 km uzunluğundaki Çinin ilk caddesi olarak anılan Nanjing alışveriş caddesinde doyasıya alışveriş yapılarak Türkiye’ye dönülmüştür. Gezinin kısa sürdüğünden şikayetçi üyelerimizle tekrar buluşmak arzusuyla.

Yönetim Kurulu