"Türk-Yunan İlişkilerinin Toplumlar Üzerindeki Etkisi" Konulu Söyleşisini Gerçekleştirdik

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ile Derneğimizin ortaklaşa düzenlediği Türk-Yunan ilişkilerinin nabzını tutan ve bu ilişkilerinin gelişmesinde katkıları bulunan Stelyo BERBERAKİS’in Rektörlük 100. Yıl salonunda “Türk-Yunan İlişkilerinin Toplumlar Üzerindeki Etkisi” konulu söyleşisi ilgi ve beğeniyle izlendi.
Söyleşinin açılış konuşmaları Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve derneğimiz başkanı Prof.Dr. Günal AKBAY tarafından yapılmıştır. Sayın BERBERAKİS, Türkiye ile Yunanistan arasında 1930’larda temeli atılan büyük dostluğun zedelendiği dönemlerde iki ülkenin savaşı bile göze alabildiğini vurgulamıştır. Dönemin Yunan Başbakanı “Venizelos, Mustafa Kemal ATATÜRK’ü Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermekten başka; Türkiye’nin Avrupa Federasyonu’na üyeliğini de desteklediğini; toplumların da siyaset dışı, dostluk ve insanlık ilişkileri içinde olduğunu örneklerle açıklamış ve söyleşi soru ve yanıtlarla ilgiyle izlenmiştir. Söyleşi sonrası Rektörümüz ve Başkanımız tarafından Sayın BERBERAKİS’e üniversitemiz dostluk beratı verilmiştir.

Yararlı ve ilginç bilgileri içeren söyleşi için Sayın BERBERAKİS’e ve katılımcılara teşekkür ediyor, bundan sonraki söyleşilerde de birlikte olmayı diliyoruz.