1962 yılında Merzifon-Amasya’da doğdu. İlköğrenimini Bursa Setbaşı İlkokulu, ortaöğrenimini Ankara Gazi Lisesi’nde tamamladı. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden ve 1989 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden mezun oldu. Akademik yaşamına,1985 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak başladı ve Ankara Üniversitesi’nde 1992 yılında yardımcı doçent;  1993 yılında doçent ve 2000 yılında profesör olarak atandı.

Ankara Üniversitesi’nde akademik çalışmaların yanı sıra; 2001-2013 yılları arasında; Eğitim-Öğretim Komisyonu üyesi, Akreditasyon Komisyonu üyesi, Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca, 2001-2004 yıları arasında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve 2004-2007 yılları arasında ise Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevine atandı.  Çalışmaları sürecinde, Avrupa Üniversiteler Birliği’nin “Doktora Eğitiminin Yeniden Yapılandırılması” çalıştaylarına katıldı.  Üniversitelerarası Kurulda, Tıp –Sağlık Eğitim Konseyi, Türkiye Üniversiteleri Sağlık Bilimleri Enstitüleri adına “temsilci üye” olarak görev aldı. Lisansüstü eğitimde akreditasyon ve kalite güvence sistemi konularında komisyon çalışmalarına katıldı ve seminer sunumları gerçekleştirdi.  Ankara Üniversitesi adına, Avrupa Üniversiteler Birliği, Öğrenme & öğretme platformu, 2019 yılı tematik alan akran grup çalışmalarına katıldı. Çalışmalar, Ööğretim Programları Tasarımı” alanında Brüksel, Londra-Queen Mary Üniversitesi, Turin Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesinde gerçekleştirildi. 

Halen, Ankara Üniversitesi, Eğitim Programları Koordinatörü ve Eğitim Programları İnceleme Komisyonu üyeliğinin yanı sıra Yükseköğretim Kalite Kurulu “Kurumsal Dış Değerlendirici” eğitimlerine katılmakta ve değerlendirici havuzunda yer almaktadır.

Veteriner Doğum ve Jinekoloji alanında, çok sayıda araştırma makaleleri ve kitap bölüm yazarlıkları bulunmaktadır.