KÜBA ZİYARETİMİZ

Derneğimiz üyelerinden oluşan bir grupla 16-23 Mayıs 2017 tarihlerini kapsayan Küba ziyaretimiz unutulmaz anılarla tamamlandı.

 

KLM  ile Amsterdam- Havana yolculuğu ile seyahetimiz Havana’da başladı.

 

İknici gün Havana’da şehir turu gerçekleştirilip İspanyollar tarafında kurulan Havana’da şehir turumuz başladı. Artdeko ve modern mimarisi ile karışık Vedado Bölgesi’nden geçilerek dünyaca ünlü Devrim Meydanı’na ulaştık. Ünlü Capitol binasına uğrayarak tarihi merkezine gezmeye devam ettik. UNESCO’nun sit alanları listesinde yer alan başkentin eski şehrine müzik cenneti denilmektedir. Bir turistin Havana’da hemen hemen gideceği her yerde sokakta, barda, otelde ve restoran da, canlı müzik gruplarına rastlamak mümkündür. Halkın yaşadığı mahalleleri gezdikten sonra akşam yemeği ve geceleme için otelimize döndük.

 

Üçüncü  gün Pınar Del Rio- Vinales Vadisi turu ile başlayan gezimiz Koloni devrinden kalma ihtişamlı evleri, ekonomik koşullara yenik düşmüş, yarı yıkılmış balkonları ve geniş pencereleri ve güneşin ulaşamadığı evleri yanında Amerikayla bir zamanlar geliştirdikleri iyi ilişkilerinin göstergesi 1950 yıllarının halen taksi olarak kullanılan Amerikan arabaları bir nostalji yaratmıştır. Gezimiz Mural de la Prehistoria’da inanılmaz güzel doğada devam etmiş ve Leovigildo tarafından çizilmiş yağlı boya tablo hayranlıkla izlenmiştir. Cueva Del Indio mağarası içindeki nehir sandalla gezildikten sonra Pinar Del Rio’daki Puro Fabrikası gezilerek puro imalatı izlenmiştir.

 

Dördüncü gün Otobüs yolculuğu ile Trinidad’a ulaşılarak Rrinidol’un Kolonyal Bölgeleri gezilmiş ve Unesco tarafından koruma altına alınan ve Kübalıların gurur duyduğu şehri yakından tanıma fırsatı sağlanmıştır.

 

 

Beşinci gün Trinidad Santa Clara ve Varadero’ya geçilmiş ve Kübalıların Kahramanı Ernesto Guevaranın gerilla arkadaşları ile beraber ebedi uykuya yattığı Che Guevara Anıt Mezarı ile Açık hava müzesi olan Tren Blindado’ya gezilmiştir.

 

 

Son gün Varedero’da 5* Melia Varadero Otelin eşi olmayan kumsallarında dinlenerek ertesi gün Havana havaalanından dönülmüştür.

 

 

Geziye ilgi gösteren üyelerimize ve geziyi tertipleyen SALTUR’a teşekkür ediyor, bir sonraki seyahatlerde birlikte olmayı diliyoruz.