İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABÛLÜNÜN 99.YILINI ANMA TOPLANTISINI GURURLA GERÇEKLEŞTİRDİK

Değerli Dostlar,

İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yılını anmak için Üniversitemiz Rektörlüğü’nün düzenlediği bu anlamlı ve duyarlı anma toplantısında Ankara Üniversiteliler Derneği olarak yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Vatan ve Millet Sevgisini, İstiklal Marşımızın dizelerinde heyecan verici ve gururlandırıcı bir söyleyişle dile getiren, onu Türk Milletine hediye eden ve vatan şairi, milli şair, ünvanları ile anılan Mehmet Akif ERSOY’u yıllar sonrasında bir kez daha hatırlatmak amacıyla Üniversitemizde bu konuda bir toplantı yapılması gurur verici bir olaydır. Cumhuriyet tarihimizin de önemli kaynaklarından biri olan ulusal gücümüzün ve sonsuza değin bağımsız yaşama ilkemizin, dünyaya seslenişi saydığımız “İSTİKLAL MARŞI”’mızın şairi, Mehmet Akif ERSOY’u tanrıdan engin rahmet dileklerimizle ve saygıyla anıyoruz.

Ulusal varlığımızın değerinin, yaşama ve yaşatma sevincimizin kutsallığını, ulusal bağımsızlık ve özgürlüğümüz için hiçbir ödün vermeden, tam tersine ölümü göze alarak savaşmaktan asla kaçınmayağımıza herbiri anlam yüklü dizeleri dünyaya haykıran Mehmet Akif ERSOY’un destansı şiiri, zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi TANRIÖVER tarafından 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okunmuş ve milletvekilleri tarafından büyük bir heyecanla ve diğer şiirlerin okunmasına gerek duyulmadan oybirliği ile MİLLİ MARŞIMIZ olarak kabul edilmiştir.

Ulusumuzun soylu niteliklerini, yurduna bağlılığını, bayrağına olan saygı ve sevgisiyle, onu sonsuza değin gökyüzünde dalgalandıracağı andını içeren ve Cumhuriyetimizin temel taşlarından biri olan İstiklal Marşımız Büyük Ulusumuzun varlığının güvencesi olan şiirsel bir kaynaktır.
Bu unutulmaz değerleri konuştukça duyduğum mutluluğu ve övüncü sizinle paylaşmanın kıvancını yaşıyorum.

Bu onuru bize yaşatan değerli Rektörümüzü gönülden kutluyor ve teşekkürlerimizi sunuyorum. Hepinizi bu mutluluk içinde sevgi ve saygı ile selamlıyorum.