"Cern'de Neler Oluyor 2" Söyleşisini Gerçekleştirdik

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Üyemiz Sayın Prof. Dr. Tarık Yazar’ın Dernek lokalinde “Cern’de Neler Oluyor 2” konulu söyleşisi büyük bir ilgi ve zevkle izlendi.

Sayın Yazar hocamız; dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı olan CERN’ in 1954 yılında II Dünya Savaşı sonrası 12 Avrupa ülkesinin işbirliği ile kurulduğunu ve günümüzde 21 üye ülkesi olduğunu; büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda yapılan deneyler sırasında, mart 2013’te, evrenin oluşumu hakkındaki en büyük sırlardan biri olduğu kabul edilen atom altı parçacık ‘Higgs Bozonu’ keşfedildiğini vurgulamıştır. Keşifle ; François Englert ve Peter Higgs ;2013 Kasım ayında Nobel fizik ödülüne layık görüldüler.
Hocamız bilimsel araştırmaların tarihsel sürecine de değinerek; ilk kez 1931 de dikkat çekilen yaşlanma ile ilişkili kas kaybı konusunda bilgi vererek önerilerde bulunmuştur.

Yararlı ve keyifli söyleşi için Sayın Hocamıza ve katılımcılara teşekkür ediyor, bundan sonraki söyleşilerde de birlikte olmayı diliyoruz.

Ankara Üniversiteliler Derneği
Yönetim Kurulu