Abidin Kumbasar, Rize’nin tanınmış Kumbasar’lar ailesinden olan babası Dr.Sadeddin Sami Kumbasar’ın görevli bulunduğu Erzurum’da 1932 yılında dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimlerini babasının görevli bulunduğu Ordu, Samsun, Çorum illerinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1950 yılında başladığı tıp öğrenimini 1956 yılında bitirerek askerlik hizmetinde ve Halfeti/Urfa Hükümet Tabipliği görevlerinde bulundu.

Gerekli sınavları kazanarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1962 yılında başladığı iç hastalıkları uzmanlığını tamamlayıp aynı klinikte uzman olarak göreve devam etti. Uluslararası E.C.F.M.G. SINAVINI KAZANARAK 1967 DE ÇALIŞMALARINI A.B.D. de sürdürdü. Yurda dönüşünde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesindeki görevine devam ederken 1972 yılında gerekli sınavları vererek Üniversite Doçenti oldu. Çalışmalarına devam ettiği Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardioloji Kliniğinde Doçent ve Profesör unvanlarıyla öğretim üyesi olarak görev yaptı. Kendi isteğiyle 1998 yılında görevinden ayrılarak Ankara Özel Kent Hastanesinde Tıbbi Direktör olarak başladığı meslek çalışmalarına halen Kavaklıdere Umut Hastanesi’nde devam etmektedir.

İkinci evliliğini TRT’nin tanınmış, deneyimli spikerlerinden Canan (Oğuz) Kumbasar’la yapan Abidin Kumbasar’ın ilk evliliğinden iki çocuğu bulunmaktadır. Kızı Nergis Kumbasar ülkemizin tanınmış mankenlerinden olup Yasmin Erbil adında bir kızı vardır. Abidin Kumbasar’ın oğlu Deniz Kumbasar, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olup, babası gibi, İç Hastalıkları ve Kardioloji uzmanıdır. Prof. Dr. Deniz Kumbasar’ın kendisi gibi adı Deniz olan eşinden, Ecem ve Alp Kumbasar isimli, iki çocuğu vardır.

Abidin-Canan Kumbasar çiftinin üçüncü çocukları Genco Güralp, Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde doktora eğitimi yapmaktadır.

Bütün yaşantısı boyunca “Aydınlanma”cı görüş ve düşünceleriyle geniş bir sosyal çevre edinen Prof.Dr.Abidin Kumbasar’ın çeşitli dergi ve gazetelerde bilimsel, toplumsal ve politik konularda yazıları yayınlanmakta olup, ayrıca bestelenmiş şiirleri bulunmaktadır.